Fizjoterapia przed i po operacji plastycznej
Fizjoterapia jest niezwykle pomocna dla pacjentek i pacjentów przed planowanymi operacjami plastycznymi. Wpływa także na ostateczne efekty po zabiegach.
Metody fizjoterapii, z których korzystają nasi specjaliści, pomagają pozbyć się obrzęku pooperacyjnego, pracować z blizną oraz poprawiają napięcie i elastyczność operowanych tkanek.
Praca z fizjoterapeutą wskazana jest zarówno przy drobnych zabiegach w obrębie twarzy (np. modelowanie żuchwy), jak i przy dużych operacjach plastycznych (m.in. piersi, uda, pośladki).
Fizjoterapia przed operacją plastyczną
Fizjoterapia przygotowuje pacjentki i pacjentów do operacji plastycznej, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia skutków ubocznych oraz przygotowując tkanki do pracy chirurga.
Po konsultacji z fizjoterapeutą opracowany zostaje plan wizyt, który najczęściej ma na celu przygotowanie tkanek do zabiegu, czyli uelastycznienie skóry, tkanki podskórnej i warstwy mięśniowej.
Fizjoterapeuta przeprowadza również wstępny instruktaż postępowania po zabiegu dotyczący m.in. lokomocji, higieny, jak również uczy wykonywać ćwiczenia przeciwzakrzepowe i oddechowe.
Te wszystkie działania są niezwykle pomocne, żeby pacjentki i pacjenci mogli szybko wrócić do całkowitej sprawności po operacji.
Fizjoterapia po zabiegach plastycznych
Po zabiegu fizjoterapeuta staje się niejako opiekunem pacjentki i pacjenta – od wskazania właściwej pozycji leżącej przez pionizację, dbanie o rekonwalescencję i szybki powrót do pełnej sprawności aż po względy estetyczne.
We wczesnym etapie gojenia osoby po operacji zmagają się z przeciążeniami układu ruchu, wynikającymi z konieczności przyjmowania zalecanych pozycji ciała i ograniczeń ruchliwości.
Czasami niezbędne może być również zastosowanie terapii przeciwobrzękowej w postaci drenażu (mechanicznego lub manualnego). Dodatkowo przypominane są ćwiczenia, których pacjentki i pacjenci uczyli się przed operacją.
Fizjoterapeuta odpowiada za powrót elastyczności tkanki po zabiegu, jak również pracuje z blizną pooperacyjną – dba o jej proces gojenia, elastyczność, a także wygląd.
Blizna, z którą zostaje podjęta praca, w przyszłości jest znacznie mniej widoczna oraz nie powoduje dolegliwości bólowych – w przeciwieństwie do tzw. blizn nieopracowywanych.
Rejestracja na konsultację lub zabieg